20-22 listopada - Delegacja polskich inżynierów wzięła udział w VI Światowym Kongresie Inżynierów (WEC - World Engineers Convention), organizowanym przez Światową Federację Organizacji Inżynierskich (WFEO - World Federation of Engineering Organizations) w Melbourne w Australii.

Kongresy WEC są organizowane od 2000 r. i gromadzą tysiące uczestników. Podobnie było na spotkaniu w Australii, w którym udział wzięło ponad 3 tys. przedstawicieli inżynierskiego fachu. Hasłem przewodnim tegorocznego Kongresu była „Inżynieria Zrównoważonego Świata - następne 100 lat".

W australijskim Kongresie FSNT-NOT reprezentowali: Ewa Mańkiewicz-Cudny - prezes, Kamil Wójcik Prezes SWTP i wiceprezes FSNT-NOT oraz Włodzimierz Miszalski - przewodniczący Komitetu Naukowo-Technicznego FSNT-NOT Doskonalenia Kadr. Polska delegacja liczyła 28 osób i była jedną z najliczniejszych oraz najbardziej aktywnych. Uczestnikami WEC byli przedstawiciele technicznego środowiska akademickiego i instytutów badawczych oraz działacze stowarzyszeń naukowo-technicznych. Członkowie polskiej delegacji wygłosili dwa referaty oraz zaprezentowali postery. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się panele związane z udziałem kobiet w technice oraz transportem.

Kongres przyjął przesłanie w którym jego uczestnicy podkreślają rolę inżynierów w rozwoju cywilizacji z uwzględnieniem i zapobieganiem wszystkim zagrożeniom wynikającym z nieodpowiedzialnego wykorzystywania nauki i techniki. Uczestnicy WEC 2019 zwrócili uwagę iż w wielu krajach opinie inżynierskie nie są uwzględniane w decyzjach polityków. Często jest to wynikiem niezrozumienia przez nich zachodzących, niezwykle dynamicznych procesów społecznych, u podłoża których leżą rezultaty prac ludzi nauki i techniki. Lekceważenie głosów specjalistów staje się coraz bardziej powszechne i niestety niebezpieczne. Na WEC, oprócz bardzo fachowych dyskusji panelowych dotyczących praktycznie całego obszaru techniki, wiele miejsca poświęcono zagadnieniom społecznej odpowiedzialności twórców techniki. 22-osobowa delegacja polska na WEC 2019 nie należała do jego biernych uczestników. Polacy występowali z własnymi referatami, a młode adeptki inżynierii z Politechniki Krakowskiej wystąpiły w sesjach panelowych.

Najważniejsza decyzją Kongresu było ustanowienie Światowego Dnia Inżynieria. Pierwszy taki dzień - Światowy Dzień Inżynierii Zrównoważonego Rozwoju — odbędzie się 4 marca 2020 r. Zachęcamy wszystkich polskich inżynierów, aby w swoich środowiskach uczcili ten dzień w najbardziej odpowiadającej im formie.

Po zakończeniu Kongresu odbyło się Walne Zgromadzenie WFEO (23-24.11.2019), którego FSNT-NOT jest członkiem założycielem. Mająca w Paryżu siedzibę Federacja WFEO skupia organizacje inżynierskie z Europy, Azji, obu Ameryk, Australii i Afryki (liczące wspólnie ok. 20-milionów członków). Federacja SNT-NOT przez 8 lat prowadziła Sekretariat Stałego Komitetu WFEO ds. Kształcenia Inżynierów - CEE, a prof. Włodzimierz Miszalski pełnił funkcję przewodniczącego tego Komitetu. Polscy inżynierowie uczestniczyli aktywnie we wszystkich Światowych Kongresach (Hanower - Niemcy 2000; Szanghaj - Chiny 2004; Brasilia Brazylia 2008; Genewa—Szwajcaria 2011 i Kyoto-Japonia 2015).

Na zakończenie Kongresu WEC, koledzy z Czech zaprosili wszystkich uczestników i członków WFEO na kolejny Kongres, który będzie mieć miejsce w 2023 r. w Pradze.


SWTP wspiera rozwój kompetencji cyfrowych

INFORMACJA
26.01.2023
Poziom kompetencji cyfrowych w Polsce wciąż należy do najniższych wśród krajów UE mimo licznych działań podejmowanych przez m.in.: Kancelarię Prezesa Rady Ministrów (KPRM), Ministerstwo Edukacji i Nauki (MEiN), Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii (MRPiT), a także gminy (https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/kompetencje-cyfrowe.html). Polska znalazła się dopiero na 24. miejscu spośród 27 krajów UE pod względem kapitału ludzkiego społeczeństwa cyfrowego.
CZYTAJ CAŁOŚĆ

Modele biznesowe i innowacje w telekomunikacji

WYDARZENIE
25.11.2022
Wydarzenie miało na celu określenie trendów rozwoju technologii i zarządzania innowacjami. W panelu dotyczącym modeli biznesowych i innowacji w telekomunikacji udział ze strony SWTP wziął Prezes Kamil Wójcik. Wskazał na konieczność stosowania Celów Zrównoważonego Rozwoju w realizacji przyszłych inwestycji.
CZYTAJ CAŁOŚĆ

Oddział SWTP w Poznaniu

INFORMACJA
25.11.2022
21 listopada 2022 r. w siedzibie Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej w Poznaniu z inicjatywy sympatyków i członków Stowarzyszenia Wspierania Techniki Polskiej utworzony został Oddział SWTP w Poznaniu. Prezesem Oddziału został Adam Szymański, który podziękował za zaufanie, które w organizacji społecznej jest podstawową wartością.
CZYTAJ CAŁOŚĆ